Вибір сонячних панелей: Дізнайтеся, як правильно вибрати сонячні батареї для дому, враховуючи типи та ефективність
У ситуації, коли електрика дорожчає, а поломок у централізованій системі електропостачання стає дедалі більшим, сонячний генератор для будинку може врятувати ситуацію. Маючи власне джерело енергії, можна створити комфортні умови для життя та роботи, а надлишки продавати за зеленим тарифом. Але є кілька важливих умов:
- потужності фотоелементів має бути достатньо для живлення необхідних приладів;
- обладнання має бути якісним та надійним;
- потрібно розрахувати, скільки потрібно сонячних батарей для будинку ;
- слід подбати про професійне підключення та налаштування системи.
Слід розуміти, що домашня СЕС проектується індивідуально. Комусь потрібна сонячна панель 500 Вт , а іншим достатньо буде моделі на 50 Вт або 100 Вт. Прямо зараз розповімо, як не помилитися з вибором з огляду на плюси та мінуси різних типів, а також специфіку розрахунку навантаження.
Увага! Недостатньо визначити, яку сонячну панель вибрати для будинку , і купити її у надійного постачальника – для функціонування електростанції потрібно буде ще підібрати та замовити акумулятори, контролер заряду, інвертор, захисні комплектуючі.
Які бувають сонячні панелі: основні типи та важливість правильного вибору бренду
Використання відповідних фотоелектричних модулів дозволяє досягти максимальної ефективності СЕС, уникнути настання аварійних ситуацій і без проблем користуватися побутовою та комп'ютерною технікою. На початковому етапі потрібно зрозуміти, які сонячні панелі краще за типом кристалів:
- Монокристалічні – радують високим коефіцієнтом корисної дії, але вимагають попадання ультрафіолетових променів під прямим кутом. Переважно, на сонячній батареї такого типу працюють підприємства, яким потрібно виробляти енергію на обмеженій ділянці. Для розширення функціоналу є можливість встановлення поворотних трекерів, які забезпечать правильне положення фотоелементів.
- Полікристалічні – оптимальний вибір для приватного застосування. Якщо у вас встановлена така сонячна панель 100 Вт або іншої потужності, вона справно генеруватиме енергію при будь-якому нахилі до Сонця. Подібні моделі характеризуються низьким порогом автоматичного спрацьовування, тому можуть виробляти електрику навіть при попаданні відбитих променів. До того ж, така сонячна батарея з акумулятором обійдеться дешевше, що важливо, враховуючи різноманітність додаткових витрат на облаштування домашньої СЕС.
Визначення типу кристалів – перший етап підбору комплектуючих електростанції. Після цього слід розібратися, яка сонячна панель краще в плані якості та довговічності експлуатації, і це залежить насамперед від фірми-виробника. Кожен бренд заявляє про безперебійність роботи та ефективність своєї продукції, але насправді далеко не всі батареї відповідають заявленим параметрам. Є й інша проблема – спочатку сонячна панель 800 Вт або менше може працювати чудово, але вже через рік від номіналу може залишитись менше половини. Уникнути нераціонального інвестування вдасться, якщо розглядати фотоелементи надійних марок, таких як JA Solar, Neo Tools, VIA Energy, Utepo. Відсоток втрат, якщо використовуєте такі сонячні панелі з акумулятором , буде помірним, що дозволить зменшити термін окупності та не хвилюватися про подальше отримання доходу від продажу зайвих кіловат.
Які сонячні панелі краще за потужністю: особливості розрахунку навантаження
Визначення потужності залежить від сукупності факторів:
- кліматичних особливостей регіону (кількості сонячних днів, інтенсивності ультрафіолетового випромінювання та температура повітря);
- кількості пристроїв, що підключаються, наприклад, сонячна панель 50Вт не зможе постачати електрикою великий будинок, хіба що встановити велику кількість таких модулів, але це недоцільно;
- планів на заробіток за рахунок продажу електрики;
- площі та типу покрівлі, оскільки саме туди найчастіше встановлюють фотоелементи;
- діючі обмеження електропостачання для будинків та квартир – ліміти обумовлені обмеженням запасу потужності розподільчих вузлів системи;
- фінансових можливостей покупця – сонячна панель 500 Вт коштує принципово дорожче за модель 100 Вт.
Пам'ятайте, що спочатку згенеровані кіловати йдуть на покриття потреб домашньої техніки. Крім того, не можна виходити за рамки встановлених РЕМ обмежень, інакше вам просто не дадуть дозволу на спорудження СЕС та підключення до зеленого тарифу. А ось ймовірність поломок та аварій суттєво зросте. Іноді вирішити проблему вдається з допомогою проведення додаткової лінії. Рішення про те, чи підходить сонячна панель на 200 Вт , 100 Вт або з іншою потужністю, потрібно приймати з урахуванням номіналу інвертора.
Заявлена виробником потужність вказана з урахуванням ідеальних умов експлуатації. В Україні в кращому разі можна розраховувати на 50% продуктивності, хоча багато залежить від регіону та сезону. Є певний сенс набувати потужніших фотоелементів, навіть незважаючи на зрізання потужності номіналу інвертором, адже в майбутньому це дозволить продавати в енергосистему більше кіловат і, відповідно, більше заробляти.
Ще один істотний момент – чим потужніший модуль, тим більше місця він займає. При цьому краще одна сонячна панель на 300 Вт ніж шість по 50 Вт. Справа в тому, що малопотужні модулі робляться з менш якісної сировини, до того ж їх довше монтувати, а поломки виникатимуть частіше.
Що ще потрібно враховувати, підбираючи сонячні батареї для будинку
Якщо у вас у планах встановити генератор на сонячній батареї та використовувати фотоелементи для заробітку, то потрібно взяти до уваги такі моменти:
- можна монтувати елементи системи на даху не тільки вдома, а й гаража, прибудов або інших будівель на ділянці (у такому разі потрібно придбати інвертор із двома виходами МРРТ);
- на продуктивність впливають не тільки габарити покрівлі, але також кут її нахилу та форма – в нашій країні сонячна батарея 100 Вт або більшої потужності ефективніше працюватиме на південній стороні;
- якщо площі даху не вистачає – подумайте про спорудження окремого навісу;
- при монтажі на фасаді потрібно враховувати розташування антен і бути готовими до того, що взимку генерація електрики буде високою, а влітку – менше, ніж у разі встановлення на даху.
Багатьом цікаво, які сонячні панелі найкращі в похмуру погоду. У таких умовах найкраще себе виявляють системи із кремнієвими монокристалами.