Як працює сонячна батарея у похмуру погоду?
Очікування того, як функціонуватиме домашня електростанція, і реальний стан справ часто радикально відрізняються. Покупці не розуміють, що потужність батарей, чи то монокристал, чи полікристал , вказується для ідеальних умов: наявність прямих сонячних променів, температури повітря +25 градусів, чисте небо і т.д. Але в кліматичних умовах нашої країни така погода буває не завжди, відповідно потрібно розуміти, як поводяться сонячні батареї, що працюють в похмуру погоду . Це дозволить скласти коректніший план заробітку на зеленому тарифі та скоригувати терміни окупності, а також правильно підібрати тип фотоелементів.
Як працюють сонячні батареї у похмуру погоду?
Енергія Сонця безкоштовна, і її може використовувати кожен українець, як мінімум, для того, щоб не платити величезні суми за електропостачання будинку. Сонячна батарея в похмуру погоду функціонує так само, як і при безхмарному небі. Фотоелементи приймають ультрафіолетові промені, поглинають світло, а потім генерують струм.
Щільні хмари можуть уповільнити інтенсивність випромінювання, що зменшить кількість виробленої електрики, але енергія все одно генеруватиметься. Якщо стоїть завдання не тільки використовувати електричний струм, а й продавати надлишки, тоді можна використовувати сонячні панелі монокристал – вони менш чутливі до підвищеної хмарності. Тож навіть, коли на небі хмари, фотоелементи працюють, причому найкращі показники ККД фіксуються не влітку, як думає багато хто, а взимку. Справа в тому, що при нагріванні поверхні, що приймає, віддача знижується на 10-15%, а взимку цієї проблеми немає, тому цілком реально отримувати більше електроенергії при морозі і хмарному небі, ніж у літній день.
Ефективність сонячних панелей у похмуру погоду
Передові технології, які використовуються при виробництві фотоелементів, дозволяють сприймати розсіяне світло, тому побоюватися зупинки СЕС не потрібно. На ефективність сонячних батарей у похмуру погоду впливають:
- час доби;
- щільність та кількість хмар;
- потужність та кількість модулів;
- тип фотоелементів – монокристалічна чи полікристалічна сонячна панель по-різному працюють за наявності хмар на небі;
- склад батарей;
- тривалість експлуатації СЕС;
- наявність опадів.
Якщо у вашій місцевості часто погана погода, варто серйозно задуматися про доцільність ідеї встановлення сонячної електростанції. Поступово фотоелементи втрачають свою потужність, тому є ризик, що на момент, коли витрати окупляться, вам доведеться міняти комплектуючі на нові. Щоб інвестувати гроші з розумом, бажано проконсультуватись у професіонала.
Які сонячні панелі краще за похмуру погоду: монокристал або полікристал?
Будь-якому покупцю доводиться визначати типовий для нього тип фотоелементів. Спочатку потрібно розібратися, чим відрізняються монокристалічні панелі від полікристалічних . Обидві моделі призначені для трансформації ультрафіолетових променів, що поглинаються, в електричний струм і виробляються з кремнію. Відмінність полягає лише в тому, в якому вигляді використовується сировина:
- Монокристалічні моделі створюють із цільних пластин кремнію, що дозволяє забезпечити збільшену площу для переміщення електронів. Вони радують високим коефіцієнтом корисної дії та презентабельним зовнішнім виглядом, відрізняючись від мультикристалічних аналогів чорним кольором. Їх можна комбінувати з алюмінієвими рамами ідентичного відтінку задля досягнення максимальної естетичності. Але щоб використовувати монокристалічні сонячні панелі , доведеться вкласти в їх покупку значну суму грошей. З цієї причини їх відносять до преміальної категорії та частіше купують для підприємств.
- Багатокристалічні батареї виготовляють від з'єднаних між собою фрагментів кремнію, тому за ККД вони гірші, натомість радують прийнятною ціною і по кишені середньостатистичному українцю, який націлений на забезпечення будинку електроенергією та отримання заробітку за рахунок зеленого тарифу. Полікристалічна сонячна панель у похмуру погоду теж справно працюватиме і прослужить від 25 років і довше, якщо відповідально підійти до підбору моделі та бренду, а потім подбати про правильну установку.
У лінійках багатьох відомих брендів присутні обидва різновиди. Зазначимо, що і монокристалічні, і полікристалічні сонячні батареї підходять для експлуатації за підвищеної хмарності. Перші часто називають більш вдалим варіантом, оскільки вони спочатку продуктивніші - можуть забезпечувати до 25% номіналу (багатокристалічні - 15-20%). Але не можна говорити, всі такі панелі краще, оскільки результативність сприйняття сонячних променів та генерації електроенергії залежать від багатьох інших факторів (крім зазначених вище):
- якості виготовлення фотоелементів , зокрема, наявності покриття антивідблиску;
- правильності проектування системи;
- грамотності монтажу;
- надійності інших комплектуючих;
- місця встановлення;
- температури повітря.
Якщо хочете, щоб монокристалічні або полікристалічні сонячні панелі демонстрували оптимальну продуктивність, підбирайте вироби з покриттям антивідблиску, рифленою або хвилеподібною поверхнею. Також потрібно переконатися, що потоку ультрафіолетових променів крім хмар нічого не заважає – поряд не повинно бути дерев або високих будов.