Як правильно вибрати місце розташування, налаштувати орієнтацію та кут нахилу сонячних панелей

Вкладаючи чималі кошти у спорудження домашньої сонячної електростанції, власники закономірно сподіваються отримати максимальну віддачу. Але не всі усвідомлюють, наскільки сильно продуктивність СЕС залежить від того, під яким кутом ставити сонячні панелі , де вони встановлені, а який напрямок був обраний у процесі монтажу. Якщо приділити достатньо часу та зусиль на підготовку, то в майбутньому можна швидше окупити витрати та вийти на чистий прибуток, що особливо актуально для тих, хто націлений на прибуток від підключення до зеленого тарифу.

Крім того, правильний нахил сонячних панелей – це гарантія їхньої тривалої справної роботи. Прочитавши наш огляд про тонкощі установки, ви зможете оптимізувати позиціонування та знизити ризик передчасного виходу фотоелементів з ладу.

Орієнтація сонячних панелей та інші нюанси встановлення

Проектування часом займає у майбутніх власників СЕС більше часу, ніж монтажні роботи. Але якщо не продумати, куди спрямовувати сонячні панелі , не визначити кут і т.д., то в майбутньому доведеться зіткнутися з поломками, недостатньо ефективною генерацією електричного струму. Ось ключові моменти, які потрібно врахувати:

  1. В якій півкулі знаходиться будинок. Напрямок сонячних панелей для об'єктів у південній півкулі – на північ, відповідно, для північної півкулі, в якій знаходиться Україна, ідеальною буде спрямованість на південь.
  2. Чи є поруч високі будівлі, дерева та інші об'єкти, які можуть затінювати поверхню, яка приймає ультрафіолетові промені. Чим більше світла, тим вище ККД модулів, тому немає сенсу в інсталяції батарей на об'єкті, куди потрапляє лише відбите світло.
  3. Наскільки міцний та великий дах будинку. Навіть оптимальний кут установки сонячних панелей і правильна орієнтація виявляться марними, якщо покрівля не витримає ваги компонентів електростанції (або її площі буде недостатньо для монтажу потрібної кількості модулів).
  4. Який кут нахилу сонячних панелей виберіть. Детальніше про розрахунки ми розповімо в наступному пункті, але якщо орієнтуватися на загальні рекомендації, то показник має бути таким самим, як географічна широта. При цьому двічі на рік слід проводити корекцію на 12-15 градусів.
  5. Наскільки легко обслуговуватиме СЕС. Після інсталяції фотоелементи необхідно регулярно чистити, видаляючи листя, сніг, пил та бруд. Слід заздалегідь вирішити, як ви це робитимете, адже немите і закриті сторонніми предметами батареї працюватимуть менш ефективно.
  6. Чи потрібні додаткові пристрої. Якщо розташування сонячних панелей неідеальне, то власник може збільшити експозицію шляхом використання двовісних та одновісних трекерів. Також є варіант застосування нерухомої конструкції, яка спочатку перебуватиме під оптимальним кутом. Перші два способи дорожчі і пов'язані з певним ризиком поломок елементів, що рухаються, зате дозволяють істотно збільшити продуктивність і довговічність фотоелементів.

Під яким кутом ставити сонячні панелі: тонкощі розрахунку

Модулі, що приймають ультрафіолетові промені, фіксуються в певному положенні, і в більшості випадків (якщо не застосовуються трекери) не можуть рухатися слідом за сонцем. Тому кут сонячних панелей потрібно ретельно прораховувати, і для цього можна використовувати кілька методів:

  • визначити географічну широту будинку і додати або відібрати від неї 12-15 градусів залежно від того, який зараз сезон – зима чи літо відповідно;
  • розрахувати кут нахилу сонячних панелей окремо кожного сезону. Для холодної пори року показник формується шляхом множення широти на 0,9 та додавання 29 градусів. Для визначення нахилу в літній період потрібно помножити широту на 0,9 і відібрати від числа 23,5 градуса, що вийшов. Кут для весни та осені розраховується ще простіше – від широти потрібно відібрати 2,5 градуса

Кут сонячних панелей змінювати кожен сезон доцільно лише в тому випадку, якщо плануєте заробляти на зеленому тарифі, або електрики, що генеруються, недостатньо для забезпечення потреб вашого домогосподарства.

Розрахунок кута нахилу сонячних панелей: рекомендації фахівців

У середньому за період із середини весни до середини осені СЕС видає майже 2/3 всієї електроенергії, що генерується на рік, а на зиму припадає лише 13%. Причому, чим на північ вона знаходиться, тим істотніша різниця в показниках. Тому для власників мережевих станцій кращим варіантом виставити фотоелементи під оптимальним для весни кутом. Якщо система автономна, то змінювати положення слід двічі на рік – у квітні та у вересні. Найкращий випадок, коли не хочеться глибоко вникати в розрахунки та коригувати позицію батарей - зробити монтаж під кутом, який дорівнює широті будинку. Але в такому разі будьте готові до того, що на максимальні показники продуктивності вийти не вдасться.

Як бачите, вибрати кут установки сонячних панелей самостійно цілком реально. Те саме можна сказати про напрям і орієнтацію, а ось сам процес монтажу слід доручити професіоналам. Ризик десь помилиться дуже високий, а комплектуючі дуже дорогі, тому розумніше перекласти обов'язки щодо підключення та налаштування співробітникам перевіреної компанії.

400
Відправте запит, якщо хочете отримати індивідуальні умови або спецпропозицію